Jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja.Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała.
Najczęściej stosuje się w:
Mechanical Diagnosis and Therapy (MDT) – metoda fizjoterapeutyczna stworzona przez fizjoterapeutę Robina McKenziego, przeznaczona do badania, leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa.Badanie metodą McKenziego opiera się na opracowanych przez autora specjalnych protokołach diagnostycznych, odrębnych dla każdego odcinka kręgosłupa oraz dla kończyn. Protokół składa się z bardzo dokładnego wywiadu chorobowego, pozwalającego precyzyjnie ustalić zachowanie objawów oraz ich zmienność w ciągu doby.
Wyróżniamy trzy wzory bólowe:
Kiedy stosuje się metodę?
Większość zespołów bólowych kręgosłupa ma tło mechaniczne (spowodowane jest zaburzeniami mechaniki kręgosłupa) i nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Ból kręgosłupa może być spowodowany przez nagłe dynamiczne bądź długotrwałe statyczne przeciążenie.
To ćwiczenia z wykorzystaniem profesjonalnych przyborów Thera-band, które w krótkim czasie przyczyniają się do poprawy siły mięśniowej, koordynacji, równowagi oraz wytrzymałości organizmu.
Masaż – jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. W zależności od zastosowanej techniki, może on mieć różne działanie: wyciszające, pobudzające, przeciwbólowe, regenerujące, lecznicze, a nawet odchudzające.
Zastosowanie:
Fizykoterapia to dział fizjoterapii wykorzystująca do leczenia bodźce fizykalne- ciepło i zimno, światło, prąd elektryczny, pole magnetyczne, ultradźwięki. Można ją stosować jako terapię podstawową lub jako element terapii.
Prąd galwaniczny ( z wykorzystaniem leku - jonoforeza):
Prąd DD:
Prąd TENS:
Elektrostymulacja:
Ultradźwięki i fonoforeza:
Laseroterapia:
Rehabilitacja domowa jest formą terapii w znanych pacjentowi warunkach domowych. Jest rozwiązaniem dla pacjentów którzy z różnych przyczyn nie mogą zjawić się w gabinecie.
Oferta:
To terapia w której program usprawniania dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. W zależności od urazu zostaje wykonany odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz fizykoterapia.
Kinesiology Taping to metoda, która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape . Istotą każdej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi i fizykalnymi w celu wywołania pożądanych zmian.
Zastosowanie:
Rozejście mięśni prostych brzucha - powstaje, kiedy w czasie ciąży mięśnie brzucha zamiast rozciągać się nad rosnącym płodem, oddalają się od linii środkowej i w ten sposób rozdzielają się. Zazwyczaj powstaje, kiedy mięśnie są zbyt skurczone, by mogły swobodnie rozciągać się w okresie ciąży lub kiedy były zbyt mocno forsowane jeszcze przed ciążą. Rzadko rozstęp koryguje się samoistnie.Długość procesu rehabilitacji zależy od wielkości zmiany- od kilku miesięcy do roku czasu. Po tym okresie rehabilitacja jest jak najbardziej możliwa,jednak terapia trwa dłużej i wymaga większego wysiłku. Zdarza się również,ze pacjentka kierowana jest na operację.Na szczęście nie jest to poważny problem zdrowotny, w takiej sytuacji należy zastosować inne podejście do ćwiczeń.
Jak sprawdzić czy nie doszło do rozdziału mięśni brzucha?
Test: połóż się na plecach z ugiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych. Palce kładziemy na linii środka brzucha. Unosimy głowę- wtedy wywoła się lekkie napięcie mięśni brzucha. Jeśli palce zaczynają się zagłębiać to znaczy, że doszło do rozstępu. Czuć miękki środek i brzegi mięśnia prostego brzucha.